Lęk przed brakiem kontroli – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę niezależny”

Ten artykuł jest częścią serii artykułów o lękach. Jeśli nie przeczytałeś jeszcze wprowadzenia do tego tematu zerknij tu: 9 typów ludzi – 9 lęków, które nie pozwalają nam żyć szczęśliwie”.


Lęk przed brakiem kontroli to podstawowy lęk enneagramowej Ósemki. To typ ludzi, którzy są naturalnymi liderami, dążą do niezależności i władzy.

Ósemki czerpią energię z agresji i to bardzo silnie odróżnia je od 2 innych typów związanych z tą emocją – Dziewiątki i Jedynki. One agresję tłumią i chowają, Ósemka „żyje” swoją agresją.

Oczywiście nie należy tego rozumieć tak, że taki typ ludzi chodzi po świecie i atakuje innych fizycznie. Niemniej jednak Ósemki mają tendencję do wzniecania konfliktów – ponieważ sprawia im to „frajdę”. Lubią wszelkie konfrontacje i ostre dysputy.

Ósemka często ma wrażenie, że świat jest „przeciwko niej”, lub że świat jest pełen „słabych” jednostek. Stąd bardzo silna potrzeba u tego typu do niezależności. Ósemki chcą być „panami” swojego świata, chcą czuć kontrolę nad swoim otoczeniem, co tyczy się często również ludzi. Żyją według zasad: „jesteś po mojej stronie lub jesteś przeciwko mnie i „oko za oko, ząb za ząb”. 

Ósemki to ludzie „samowystarczalni„, bystrzy, pracowici, dążący do stabilnej sytuacji finansowej i materialnej, tak by nie być od nikogo zależnym„. Typy niezwykle dobre we wszelkich strategiach i planowaniu długofalowym. Zwykle mniej zwracające uwagę na opinie innych, idące swoją obraną drogą.

Ósemki lubią ryzyko i często poszukują „wrażeń”, ale robią to po to, by sprawdzić siebie i swoje możliwości. To odróżnia je silnie od Siódemek, które również dążą do niezależności i szukają wrażeń, ale robią to, by „uciekać” od samych siebie i od odpowiedzialności. Ósemki takie nie są  – one biorą życie bardzo poważnie.

Bardzo charakterystyczne dla Ósemek jest również zachowanie protekcjonalne wobec najbliższych i przyjaciół. Gdy ktoś znajduje się w potrzebie lub zostanie niesprawiedliwie potraktowany czy zaatakowany – Ósemka dosłownie „gotuje się w środku” i szybko wymierza sprawiedliwość.

Wchodzenie w konflikt z samą Ósemką jest bardzo złym pomysłem, ale atakowanie w jakikolwiek sposób bliskich jej osób – to przepis na „samozagładę„. Ósemki „nie darują” nikomu, kto krzywdzi „słabszych”. To swoiste „egzekwowanie sprawiedliwości” przez Ósemki daje im poczucie, że kontrolują swój świat.

Ale niezależnie od tego jak potężne i niezależne się staną, Ósemki zawsze odczuwają swój podstawowy lęk – lęk przed brakiem kontroli. Paradoksalnie – im więcej kontroli zdobywają – tym większy stres w ich życiu.

Dzieje się tak dlatego, że Ósemki podświadomie pragną być respektowane przez innych. Pragną zdrowych, ciepłych relacji, szacunku i uznania, miłości, która pozwala im pokazać swoją prawdziwą twarz, bez obawy, że będą wyglądały na „słabe„.

Gdy ten typ zaczyna rozwijać u siebie empatię – jego życie całkowicie się zmienia. Takie Ósemki budują zupełnie nową rzeczywistość wokół siebie, pełną ciepłych i przychylnych im osób. To pozwala Ósemkom z kolei „otworzyć się na świat” i ludzi, zamiast zamykać się w swojej „twierdzy z kamienia”.

Bardzo zdrowe Ósemki to „ludzie czynu”, o niezwykłej pewności siebie i silnej asertywności. Inicjatorzy działań społecznych, świetni liderzy i menadżerowie. Rozwijają poczucie niezależności i siły w innych. Bardzo szczerzy i otwarci – jednocześnie wspierający i empatyczni. Bronią i chronią słabszych.

Zdrowe Ósemki to naturalni przywódcy, ludzie szanowani, do których inni idą po radę i po pomoc. Bardzo honorowi, wspaniali mentorzy i promotorzy nowych projektów. W świecie biznesów i relacji z ludźmi grający zawsze na zasadach „fair-play”. Zarażają innych swoją pozytywną wizją rzeczywistości.

Świetnym przykładem Ósemki jest Donald Trump. Wystarczy na jego osobę spojrzeć właśnie przez „filtr” enneagramu, by zrozumieć, że w przeciwieństwie do innych – Ósemka kocha konflikty i czerpie z nich energię. Dlatego właśnie Trump jest tak skuteczny w swoich działaniach – pomimo, że wydają się one „samobójcze” i szalone.

Inne wskazania dla enneagramowych Ósemek:

 • Zapamiętaj sobie na zawsze – i najlepiej powtarzaj każdego ranka – że Twoja prawdziwa siła leży w Twojej zdolności do podbudowywania i inspirowania innych. Prowokowanie ludzi, po to, by zmusić ich do myślenia i rozwoju bywa skuteczne – ale staraj się robić to spokojniej i mniej agresywnie. Każdy dialog z innymi rozpoczynaj od empatii, od wyjścia do ludzi i zrozumienia ich intencji. Dopiero potem rzucaj im „wyzwania”. Będziesz skuteczniejszy i zbudujesz dużo lepszą relację z otoczeniem.
 • Choć wydaje Ci się to niemożliwe – zacznij oddawać inicjatywę i kontrolę innym. Po prostu co jakiś czas – np. początkowo raz na tydzień – pozwól, by to inni dyktowali coś Tobie. Zgódź się na ich sugestie i pomysły, postaw siebie na drugim miejscu i odnajdź się w tej nowej dla Ciebie roli. Nic nie stracisz – a zyskasz naprawdę wiele. Odwrócenie perspektywy pozwoli Ci wzmocnić tak bardzo ważną dla Ciebie empatię.
 • Pamiętaj, że świat nie spiskuje cały czas przeciwko Tobie. Ta wizja jest dla Ciebie „wygodna” i daje Ci „prawo” do bycia bezlitosnym, ale jest to bardzo destruktywne. Gdy poczujesz, że Twoja niezależność jest przez kogoś „atakowana” – sprawdź, czy aby na pewno. Ponieważ Twoją filozofią jest „Najlepszą obroną jest atak” – czasem działasz pochopnie, Tworząc wrogów z ludzi, którzy wcale nie mieli wobec Ciebie złych zamiarów. Szukaj wytłumaczenia, daj każdemu szansę na to, by nawiązać nić porozumienia i dopiero, gdy to okaże się niemożliwe pozwól sobie na asertywność.
 • Uświadom sobie tę prostą prawdę – nie jesteś i nigdy nie będziesz w pełni niezależną jednostką. Nawet naturalny lider pozostaje częścią „stada”. Nieważne więc, jaką zbudujesz potęgę – Twoje życie zawsze zależy od innych. Dobre relacje z ludźmi to jedyna droga do szczęścia. Skup się więc na nich – a nie na budowaniu „kamiennej twierdzy”.
 • Pamiętaj, że władza i niezależność zdobyta „siłą” nie jest nic warta. Twoim pragnieniem jest być szanowanym i poważanym. Wymuszeniem nie da się zdobyć prawdziwego respektu innych. Gdy więc zauważysz, że używasz swojej agresji, by coś zdobyć – przypomnij sobie, że nic na tym nie zyskasz – wręcz przeciwnie – tylko stracisz.
 • Jednym z Twoich największych talentów jest tworzenie i pokazywanie możliwości, dróg i sposobów innym. Właśnie takie działanie – pomaganie i uczenie innych – sprawi, że zbudujesz swoje szczęście. I choć zdarzy się, że ktoś to wykorzysta – zdecydowana większość ludzi będzie Ci wdzięczna i lojalna wobec Ciebie, okazując jednocześnie szacunek i poważanie.
 • I najważniejsze – gdy w obliczu niesprawiedliwości czujesz buzującą w sobie agresję – spróbuj wyobrazić sobie, co by było gdybyś zamiast ją „wymierzać” zrobił coś „odwrotnego” dla danej osoby? Przykładowo – komuś, kto Cię okradł – powiedział, że rozumiesz jego sytuację, która zmusza go do takich czynów i pokazał, że są możliwości uczciwej pracy i uczciwego życia. Która z tych dwóch opcji jest bardziej budująca?

Więcej informacji na temat Ennegramu i ennegramowej Dziewiątki znajdziecie na stronie „Enneagram Institute” (niestety tylko po angielsku). Polski serwis „Enneagram.pl” oferuje mniej dokładne opisy. 


Inne artykuły z tej serii:

 1. Lęk przed niedoskonałością – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę idealny”
 2. Lęk przed odrzuceniem – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę lubiany”
 3. Lęk przed porażką – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę najlepszy”
 4. Lęk przed brakiem tożsamości – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę kimś”
 5. Lęk przed bezradnością – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę kompetentny”
 6. Lęk przed odpowiedzialnością – czyli „Będę szczęśliwy gdy inni zdecydują za mnie”
 7. Lęk przed uwiązaniem – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę wolny”
 8. Lęk przed brakiem kontroli – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę niezależny”
 9. Lęk przed konfliktem – czyli „Będę szczęśliwy gdy będę miał święty spokój”

Dołącz do naszej facebookowej grupy „Życie Pod Palmami” by śledzić bloga oraz poznać się i porozmawiać ze mną i z innymi czytelnikami.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE” oraz z e-booka:

Twoje przemyślenia na ten temat?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s